Türkiye’deki Amerikan Fast Food Zincirleri

0
6

Artan sayıda ABD merkezli restoran zincirleri Türkiye’de yoğun iş yapıyor ve en popüler Amerikan perakende zincirlerinden bazıları da en popüler zincirlerden bazıları haline geldi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Bursa gibi büyük şehirlerdeki halktan Amerikan Fastfood gibi yemeklere yoğun bir alışkanlık ve ilgi duyuyor ve bu işgali yakın zamanda duracak gibi görünmüyor.

ABD Şirketlerinin Türkiye’de Olmasının Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de iş yapan ABD’li Restoran ve kafe Zincirleri için büyük bir avantaj, tipik olarak önemli bir kültürel tepkinin olmamasıdır. Türkler, Amerikan markaları ve perakendecileri şehre taşındığında çok endişelenmiyor. Ayrıca binlerce insan bu zincirler altında çalışıyor ve yaşamak için kazancını sürdürüyor. Böylece Amerikan restoranların ve kafelerin ülke ekonomisine bir katkı sağlanmış oluyor.

Türkler, Amerikan müziği, TV ve filmleriyle Amerikan eğlencesinin istikrarlı bir diyetine zaten katılıyorlar. ABD merkezli en büyük perakende zincirlerinin bazılarında alışveriş, halihazırda yaygın olan Amerikan etkisinin doğal ve mantıklı bir uzantısı gibi görünüyor.

Türkiye’deki Amerikan Fast Food Franchise’ları

Fast food söz konusu olduğunda, Amerika Birleşik Devletleri, 2017’de en popüler 10 fast food franchise’ından altısı ABD menşeli şirketlerden gelen Türkiye pazarına hakim durumda.

Örnek verilmesi gerekirse Pizza Hut, Türkiye’ye ilk defa 1989 yılında ilk şubesi açtı ve şu anda 25 restoranıyla müşterilerine hizmet vermektedir. Burger King 70 ilde 600’den fazla restoranı, McDonalds 100 Şube, Starbucks 408 şube, Arbys 70 şube ile Türkiye halkına hizmet vermektedir.

Türkiye’de En Popüler Amerikan Perakende ve Restoran Zincirlerinin Listesi

Aşağıda, Türkiye sınırları içinde iş yapan en büyük ABD merkezli perakende zincirlerinden ve restoran zincirlerinden bazılarının bir listesi yer almaktadır. Bu liste, herhangi bir sıralama türüne göre değildir.

Arbys

Burger King

Dominos

KFC

McDonalds

Subway

Popeye’s

Gloria Jeans

Fridays Restaurant and Bar

Vegas Hot Dog Bar

Lucky Texans – Steak & Burgers

John’s Coffee Shop

Costa Coffee Shop

Türk halkının Amerikan kafelerine ve fast food restoranlarına olan yoğun ilgisine bakıldığında, gelecekte zincir ve marka sayısı artacak gibi görünüyor.

Türkiye’deki Amerikan Fast Food Zincirleri hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here