Ev Yapımı En Etkili 12 Cilt Maskesi

0
256

Cildimiz aslında en güzel giysimizdir sözü ne kadar doğru değil mi? Bu yüzden cildimize her zaman gereken özeni göstermemiz gereklidir. Hayatın günlük kargaşasında ve yaşımız da ilerledikçe cildimiz bunlara meydan okuyamaz ve zamanla güzel görüntüsünü yitirebilir. Cildimizi her daim canlı tutmak ve sağlıklı görüntüsünü korumak bizim elimizdedir.

Cildimiz yıllara maalesef yenik düşme gibi bir durumla karşılaştığından ilerleyen safhalarda bazı problemler ile karşılaşabilir. Bu problemler genel olarak ciltte leke oluşumu, kırışıklık, cilt yorgunluğu, soluk cilt görüntüsü gibi problemlerdir. Bu problemlerden kurtulmak ve en aza indirmek için her zaman paramız ve zamanımız olmayabilir. Fakat evimizde, yanıbaşımızda bulunan ev yapımı doğal ürünlerle cilt elastikiyetini korumak ve fresh bir cilde her daim sahip olmak mümkündür. Ev yapımı 12 yenileyen cilt maskesini yazımızda sizler için sunuyoruz. Cilt maskesi tariflerine değinmeden evvel isterseniz cildimizin hangi etkenler sebebiyle cilt kusurlarının ortaya çıktığına değinelim.

Cilt Kusurlarına Yol Açan Faktörler

Cilt insan vücudunda cinsel cazibeyi gösteren en önemli organlardan biridir. Bununla beraber cilt dokusunun vücuttaki ter, toksin gibi atıkları karbondioksit salınımı yaparak dışarı atma gibi işlevleri vardır. Cilt vücudumuzu sürekli maruz kaldığımız ısı değişikleri, hava yoluyla temas eden mikroorganizmalar, ultraviyole ışınları gibi zararlı etkenlerden vücudumuzu korur.

Ancak cildin görevleriniz tam olarak yerine getirmesi için sağlıklı ve canlı olması gerekir. Cildin sağlığını ve ışıltısını bozan birçok temel etkenler bulunmaktadır. Bu etkenleri şu şekilde sıralarsak;

 • Cildi korumadan saatlerce güneş ışığının altında bırakmak
 • Cilt temizliğine özen göstermemek
 • Cildin yapısına uygun olmayan çok fazla kimyasal madde kullanmak
 • Makyaj malzemelerini cilde çok uygulamak ve makyaj sonrası temizliğe özen göstermem
 • Sigara ve alkol gibi cilt hücrelerinin yapısını bozan ürünler kullanmak
 • Yetersiz ve dengesiz beslenmek
 • Uykusuzluk

Farklı Cilt Problemlerine Göre Üretilen Cilt Maskeleri

Her insan cildinin yapısı ve dokusu farklı olduğundan cilt maskeleri de ona göre farklı olarak tasarlanmıştır. Bazı insanlar kuru cilt tipine sahipken bazılarının da sadece T bölgesi yağlıdır yani karma cilt tipine sahiptir. Tamamen yağlı cilt tipine sahip kişiler de vardır. Bu sebeple farklı cilt tipleri ve cilt sorunları için çeşitli maskeler bulunmaktadır. Cilt maskeleri tipleri;

 • Sıkılaştırıcı Maske: Cilde gerginlik veren cilt maskesidir.
 • Peeling maskesi: Cildi ölü derilerden kurtaran cilt maskesidir.
 • Nemlendirici maske: Cilde yeterli nem dengesi kazandıran maskedir.
 • Arındırıcı maske: Ciltte meydana gelen akne, sivilce ve siyah noktaları iyileştiren maskedir.
 • Yenileyici maske: Hücre yenileyici olarak kullanılır. Ciltteki kan damarlarını uyararak aktif hale getirir.
 • Kırışıklık maskesi: Yaşlanmayla ortaya çıkan kırışıkları önlemek ve kırışıklık görüntüsünü azaltmak için kullanılır.

Yukarıda farklı cilt sorunları için maske çeşitlerini anlattık. Bu maskelerin cildi iyileştirme süresi ve ne kadar etkili olacağı cilt tipine ve kişinin cilt yapısına göre değişir. Evlerimizde uygulayabileceğimiz kolay bulunan ve ilhamını doğadan alan 12 farklı doğal cilt maskesini güvenle kullanabilirsiniz.12 doğal cilt maskesi tarifini yazımızda bulabilirsiniz.

Ev Yapımı En Etkili 12 Cilt Maskesi

Peeling Etkili Maskeler

      Bal ve Bademli Cilt Maskesi

1 çorba kaşığı doğal balı 2 adet ezilmiş badem ile güzelce cam bir kapta karıştırın. Maskeleri karıştırırken tahta kaşık kullanmanızı öneririz. Ardından bakteri öldürücü 1 çay kaşığı limon suyu ilave edin. Masaj yaparak cilde uygulayın.15 dakika ciltte kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın.

    Bal Maskesi

Balın antibiyotik özelliğini bilmeyen yoktur. Cildinize uygulayacağınız bal maskesi ile cildiniz ferahlık kazanacak. Yapmanız gereken sadece 1 çorba kaşığı kadar balı cilde sürüp 15 dakika kadar bekletmek ve ardından ılık suyla yıkamaktır.

     Yulaf Cilt Maskesi

Yarım fincan ezilmiş yulafı yarım çay kaşığı bal,2 çorba kaşığı süt, iki damla sardunya çiçeği yağı ve iki damla papatya yağı ile karıştırın. Cildinize nazik hareketlerle bu maskeyi sürün ve 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. İpek yumuşaklığında bir cilde sahip olacaksınız.

NEMLENDİRİCİ MASKELER

Muz Maskesi

Soyulmuş 1 adet muzu iyice ezin daha sonra yüzünüze ve boynunuza sürün.15 dakika bekletin ılık suyla durulayın. Soğuk suyla temizleyin. Nem dengesini sağlayan güçlü bir maskedir.

Salatalık Maskesi

Salatalığın zayıflamadan tutun da diyabete kadar birçok faydası vardır. Bilinen faydaları arasında cilde oldukça nem kazandırması da bulunmaktadır.1 adet salatalığı rendeleyin tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Soğuk suyla güzelce temizleyin.

KIRIŞIKLIK VE GÖZALTI MORLUKLARINI GİDEREN MASKELER

Bal ve Yumurta Maskesi

2 çorba kaşığı balı 1 adet yumurta akıyla karıştırın.1 çorba kaşığı limon suyu da ekleyip homojen kıvama getirin. Yüzünüze güzelce yedirerek sürün 20 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Kırışıkların hafiflediğini ilk kullanımdan itibaren göreceksiniz.

Yoğurt Maskesi

1 bardak yoğurdu 1 çay kaşığı rezene tohumu ve ezilmiş rezene yaprağı ile karıştırın. Cildinize sürün 20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Özellikle göz çevresinde bulunan kaz ayaklarına karşı oldukça etkili bir maskedir.

Gül Maskesi

Gül yapraklarından maske yapıldığını hiç duymuş muydunuz?5 tane gülün yapraklarını macun kıvamına getirin ve yüzünüze sürün 15 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın.

SİVİLCE, AKNE VE LEKE MASKELERİ

Domates Maskesi

Siyah nokta ve sivilcelerle savaşan domatesin gücünden faydalanın.1 adet domatesi ikiye bölün ve yüzünüzde gezdirin.15 dakika bekletin ve durulayın. Düzenli kullanımda etkisini göreceksiniz.

Limon Maskesi

Limon çok etkili bir leke açıcıdır.1 çorba kaşığı bal ile 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp yüzünüze sürün. Pamukla cildinize sürün ve 20 dakika bekleyin. Ardından maden suyuyla temizleyin. Bu maskeyi kullanınca bir süre güneş ışığına çıkmamanızı öneririz.

UYARICI MASKELER

Çilek Maskesi

Özellikle yaz mevsimin vazgeçilmez meyvesi çileğin cilt kuruluğuna faydası bulunmaktadır.1 çorba kaşığı balın içine 1 adet ezilmiş çileği katıp karıştırın. Yüzünüzde 20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

Besleyici Krem Maskesi

Cildinize peeling yaptıktan sonra besleyici bir krem güzelliğinizi tamamlayacaktır.1 çorba kaşığı bal,1 çorba kaşığı maden suyu,1 çorba kaşığı gül suyu,1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırın ve hepsini krem haline getirin. Yüzünüze pamuk ile uygulayın. Soğuk suyla durulayın. Cildinizin enerji kazandığını kendi gözlerinizle görün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here