Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

0
244

Sağlıklı ve göz alıcı saçlara sahip olmayı herkes ister. Özellikle bayanlarda, saç bakımı daha da ön plana çıkmaktadır. Çoğu kişi için zor gibi görünse de, aslında birkaç noktaya dikkat edilerek, evde saç bakımı rahatça yapılabilir. Önemli olan, saç bakımını, günlük cilt bakımı gibi bir düzene oturtmak ve her gün tekrarlamaktır. Peki evde saç bakımı nasıl yapılır? daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanın sırrı nedir? detaylı şekilde öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç bakım ürünlerinin doğru seçilmesi: Sağlıklı saç bakımı için aslında birçoğumuzun yaptığı bir hata gibi pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyaç yoktur. Bu ürünler aksine, kimyasal katkılı olduğu için saçları daha çabuk yıpratmakta, ayrıca vücut sağlığına da zarar vermektedir. Doğal yöntemlerle elde edilmiş bitkisel şampuanlardan, saç tipine uygun olan ürün seçildiğinde, kaliteli saç bakımının en önemli aşaması tamamlanmış olur.

Saçların iyi temizlenmesi: Günümüzde, saç bakım ürünleri başta olmak üzere kozmetik ürünlerinin çeşitliliği arttıkça, saçlarının yıpranmasından şikayet edenlerin sayısı da artmıştır. Ancak, saçların yıpranmasının, mat görünmesinin ve kepek sorununun en önemli nedeni, saç diplerinin iyi temizlenmemesidir. Saç diplerinde kalan köpük, jöle ve saç kremi gibi maddelerin, kıl köklerini tıkaması, saçların kırılmasına, dökülmesine ve yıpranmasına neden olur. Bu nedenle, saçların güzel yıkanması, saç diplerinin iyi temizlenmesi gerekmektedir.

   Saç yıkama suyunun sıcaklığı: Saç bakımında en önemli kriterlerden birisidir saç yıkama suyunun sıcaklığı. İnsan vücudunun olduğu gibi, saç diplerinin de bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Saçların, çok sıcak suyla yıkanması, belirli bir zaman sonra kurumasına ve cansız görünmesine yol açar. Ilık suyla yıkanan saçlar, saç köküne oksijen taşınmasını ve her zaman parlak görünmesini sağlar.

Saçların çok sık yıkanması: Saçların, çok sık şekilde yıkanması, saç diplerini kurutur. Sonuçta saçlar daha cansız görünür, kepek sorunu çoğalır hem de kırıklar fazlalaşır. İdeal olan yıkama sıklığı, haftada iki kezdir.

   Güneş ışığına dikkat: Aşırı güneş ışığı, insan vücudu ve cildi için nasıl zararlıysa, saçlar için de zararlıdır. UV ışınları olarak bilinen zararlı güneş ışınları, saçların kurumasına neden olur. Çözüm olarak saç tipine uygun bitkisel içerikli güneş kremleri kullanılabilir.

Saçların nem dengesinin korunması: Saçlar, bir günlük süre içerisinde, olumsuz hava koşulları başta olmak üzere birçok dış etkene maruz kalır. Bu da, saçlarda doğal olarak bir kuruma ve yıpranmaya sebebiyet verir. Bunun için, yine doğal yöntemlerle elde edilmiş saç kremleri kullanılabilir.

Saçların kurutulması: Saçlarının yıpranmasından şikayet edenlerin çoğunun, saçlarını yanlış yöntemlerle kuruttuğu görülmektedir. Saç sağlığını korumanın en önemli adımı, saçları doğal şekilde kurutmaktır. Saç kurutma makineleri, saçların kurumasına ve dökülmesine neden olur. Bu nedenle, bir havlu yardımıyla suyu alınan saçların, doğal şekilde kurumaya bırakılması, yapılabilecek en doğru şeydir.

Saç sağlığı, hem bayan hem de erkekler için oldukça önemlidir. Bahsedilen noktalara dikkat edildiğinde, herhangi bir bakım ürününe gerek kalmadan sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here