Spor yapmanın psikolojik faydaları

0
244

Spor yapmak, vücudun zinde olmasını ve sağlıklı olmasını sağladığı gibi kişinin ruh halinin de terapi görmesini sağlar. Sporun insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Etrafınızda düzenli spor yapan bireylerin ruh hallerindeki olumlu değişimi gözlemlemiş ve şahit olmuşsunuzdur.

Düzenli olarak spor yapan kişinin vücudu daha sağlıklı ve daha görsel bir hale geldiği için kişi kendisi ile barışık bir hale gelir. Kendisi ve vücudu ile barışan kişi eskiden sahip olduğu vücudunun kötü görünmesi ve sağlıksız olmasından kaynaklı kötü düşüncelerden kurtulur. Kendisi ile barıştığı için daha öz güvenli ve daha mutlu bir ruh haline bürünür.

Düzenli spor yapan kişi, artık bedenine özen göstermenin, bedeni için zaman ayırarak sağlıklı bir yaşam sürdüğü için mutlu olur. Etrafında spor yapmayan insanları görerek kendisine özel davrandığı fikri kişiyi hep mutlu eder ve kişinin pozitif olmasını sağlar. Sağlıklı bir vücuda sahip olmayan kişilerde görülen depresyon hali, spor yapan kişilerde görülmez. Kişi kendi vücuduna değer vermediğinden ve vücudunun sağlıklı olmasının önemini bilmediğinden umursamaz olur. Kişi kendisine değer vermediği için depresyon dediğimiz rahatsızlığın bir çeşidi, olan sürekli mutsuzluk halini yaşar. Vücudunun sağlıksız olduğunu, kötü beslenip spor yapmadığını bildiği için sürekli kendisine bir bahane bulma durumundadır. Bir süre sonra bahaneler kendisini tatmin etmez ve mutsuz bir ruh hali kişinin karakteri olarak ortaya çıkar.

Düzenli spor, vücutta bulunan sinir sistemi içerisindeki sinir uçları olan impulsların kendisini yenilemesini sağlar. Yenilenen impulslar sinir sisteminin sağlıklı olmasını, her hangi bir etki karşısında sakin ve relax bir tavır takınmanızı sağlar. Spor yağan bireylerin daha sakin oldukları ve sinirlenme sürelerinin daha uzun olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu durum daha sakin bir ruh haline sahip olmalarından kaynaklanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here