Sporun çocuklar üzerindeki fiziksel etkileri

1
289

Spor, sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve sağlıklı bir gelişim göstermek açısından çok önemlidir. Bu nedenle özellikle Batı ülkelerinde çok erken yaşta çocukların spora yönelmesi sağlanmaktadır. Erken yaşta yapılan spor ile çocukların kas ve kemik gelişimleri olumlu etkilenir ve çocuklar sağlıklı bir gelişim gösterirler. Yapılan spor branşına göre, vücudun farklı bölgelerinde yer alan kaslar gelişim göstererek güçlenir. Bu bölge de bulunan kemikler, düzenli sporun etkisiyle epifiz hormonunun salgılanmasını sağlar ve kemiklerde erken gelişim görülür. Bu duruma örnek olarak erken yaşta spora başlamış çocukların belirli bir süre sonunda hızlı vücut gelişimi göstermelerini verebiliriz. Bu nedenle takvim yaşları ile bijolojik yaşları arasında oldukça fazla fark görülür.

Erken yaşta vücut gelişimi olan çocuklarda konsantrasyon, beceri, denge, koordinasyon, dayanıklılık, motivasyon, sürat, hız ve güç gibi konularda yaşıtlarına göre daha gelişmiş olurlar. Küçük yaştaki çocuklarda olgunlaşma süresi yaşıtlarına göre daha hızlı olup, gelişme süreci daha kısa sürelerde oluşmaktadır.

Çocukların vücut gelişimlerinin yanında birey olma duygusu ile tanıştıkları için davranışlarına ve tavırlarına çeki düzen verirler. Düzenli olarak spor yaptıkları için artık bir birey olduklarının farkına varıp, toplum içinde kabul görebilmek için kendilerini baştan aşağı inceleyip, davranışlarını düzeltme ihtiyacı hisseder ve düzeltirler. Spor yapmanın kazandırdığı bilinç ile hareket ederek, beslenme alışkanlıklarını düzeltip bunu alışkanlık haline getiriler. Düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirdikleri için sağlıklarına dikkat ederler. Vücut gelişimleri ile doğru orantılı bir beslenme programı uygulamaya azami özen gösterirler.

Görüldüğü üzere sporun çocuklar üzerinde birçok fiziksel etkisi vardır. Bu etkilerin başında vücut gelişimi, vücut gelişimine bağlı olarak ahlaki ve zihinsel gelişim gösterirler. Düzenli spor yapan çocuklar hayatları boyunca başarılı ve çalışkan olurlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here