El yapımı tavla ve dama oyunu nasıl yapılır?

1
249

Oynamak için aç,giderken topla. Taş, kağıt, makas ve böyle oyunlardan sıkıldınız mı? Böyle oyunlar cazibesini kaybetti ve artık oynanmıyor. Şişe kapaklarınızı biriktirin ve ister dama, ister tavla oynarken kullanın. Tıpkı tişörtler gibi, bu oyunların da zamanları asla geçmez ve her zaman oynanırlar.

Gerekli malzemeler aşağıda yazılıdır.

1

Bir tişörtten, kenarları 43cm olacak şekilde bir kare kesin. (Ön ve arka kısmından ayrı ayrı olacak şekilde)

2

İkinci bir tişörtten ise, kenarları 5 cm olan, 32 adet kare ve kenarları 14 cm, tabanı 1,5 cm olan, 12 adet üçgen kesin. Diğer tişörtün arda kalan kısımlarından da aynı şekilde 12 adet daha üçgen kesin. Toplamda kesilen şekillerin sayısı 56 adet olmalı.

3

Adım 1‘de kestiğimiz büyük karenin içerisine, tam ortaya gelecek biçimde, kenarları 40 cm olacak şekilde bir kare daha çizilir. Bu şeklin içerisine ızgara biçiminde olacak şekilde, 5 cm kenar uzunluğu olan kareler çizilir ve Adım 2’de kestiğimiz küçük kareler, buralara şekilde gösterildiği gibi dikilir.

4

Her bir karenin sağlam olduğundan emin olmak için, tüm parçaların kenarları ve büyük karenin etrafı, iğne ve iplik ile dikilir.

5

Adım 1’deki  ikinci büyük karenin içerisine de, tam ortasında olacak şekilde, kenarları 40 cm olan bir kare daha çizin. Sonra bu karenin bir kenarından diğerine, aralıkları 1,5 cm olan paralel çizgiler çizilir.

6

Adım 2’de kestiğimiz üçgenleri, çizilen paralel çizgiler arasına, şekilde gösterildiği gibi dizin. Aynı renkler yan yana gelmeyecek biçimde koymalısınız. Üçgenler arasındaki mesafeyi korumak için zigzag dikiş yapılması gerekir

7

Hazırladığımız bu iki adet büyük oyun karesini, şekilli yüzleri dışarı gelecek şekilde birleştirip, dikiyoruz. Bir paçavradan kestiğimiz 25 cm uzunluğundaki 2 adet şerit şeklindeki ipi de, kareleri birbirine dikerken, bir kenarının tam ortasına gelecek şekilde, üst üste koyup dikiyoruz.

8

Bu şerit halindeki ipleri dikerken, büyük karelerin rulo yapıldığında birbirine bağlanabilmesi için dikildiğini unutmayıp, üst üste koyup öyle dikmeliyiz. İplerin dışarıda kalan kısımları birbirlerine bağlanabilecek kadar uzun bırakılmalıdır.

9

Bu şerit halindeki ipleri dikerken, büyük karelerin rulo yapıldığında birbirine bağlanabilmesi için dikildiğini unutmayıp, üst üste koyup öyle dikmeliyiz. İplerin dışarıda kalan kısımları birbirlerine bağlanabilecek kadar uzun bırakılmalıdır.

10

Dama yada satranç tahtamızı doğru konumlandırabilmek için, koyu renk karenin her zaman sağ alt kısımda olduğundan emin olmalıyız. Tavla tahtasını doğru konumlandırmak için ise, üzerindeki üçgenlerin uçlarının her zaman oyunculara doğru olduğundan emin olmalıyız. Dama için, her bir oyuncuya 12 adet, tavla için ise, her bir oyuncuya 15 adet, farklı renkte olmak üzere pul gerekmektedir. Plastik şişe kapakları, soda şişesi kapakları yada başka oyun parçaları gibi şeyler bu iş için kullanılabilir.

Tavla oynamak için bir çift zar kapın ve oyunların keyfini çıkarın!

Gerekli malzemeler:

  • 2 Tişört (XL beden, farklı renklerde)
  • cetvel
  • işaretlemeler için tebeşir yada sabun
  • makas
  • iğne
  • iplik


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here